رفتن به محتوای اصلی

پژوهشی

آزمایشگاه‌های پژوهشی

  هدف از ایجاد آزمایشگاه های پژوهشی هدفمند کردن پژوهش در موارد تخصصی و کاربردی بصورت متمرکز بوده است. هر آزمایشگاه پژوهشی با مدیریت یک یا چند عضو هیات علمی شکل گرفته است و دانشجویان مستعد کارشناسی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در قالب تیم‌های مختلف و هدفمند در این آزمایشگاه ها مشغول به فعالیت شده اند.

سامانه های رایانه ای کاربردی

 

از جمله اهداف این آزمایشگاه به موارد زیر می توان اشاره کرد:

  •      تهیه نیازمندیهای نرم افزاری و سخت افزاری واحد های مختلف دانشگاه و مرکز تحقیقات سجاد
  •      پشتیبانی و به روز رسانی سیستم های فعال نرم افزاری و سخت افزاری
  •      پویایی وب سایت ها و پورتال های دانشگاه و تاثیر آن در افزایش رده بندی محلی و جهانی وبومتریک
  •      استفاده از پتانسیل دانشجویان رشته هایی چون کامپیوتر و برنامه نویسی جهت توسعه سیستم ها به جای برون سپاری آنها
  •     تسهیل امر توسعه سیستم های مورد نیاز واحد های مختلف و شناسایی نیاز های آن

 

هدف از این آزمایشگاه فراهم نمودن زمینه پژوهش در طراحی و تحلیل مدارات مجتمع، فراهم کردن بستر نرم افزاری و سخت افزاری مناسب برای شبیه سازی، طراحی، Layout و تست مدارات مجتمع، ایجاد بستر مناسب برای انجام پروژه های صنعتی در زمینه مدار مجتمع، تربیت دانشجویان متبحر در زمینه‌های فوق می باشد.

در حال حاضر دو سرور مجهز به نرم افزارهای طراحی مدارات مجتمع Cadence با تکنولوژی های روز دنیا در این آزمایشگاه به بهره برداری رسیده است.

  • اجرای پروژه‏ های سیستمی بر پایه تحلیل‏های آماری و روش‏های مشایه نظیرمعادلات ساختاری
  • انجام پروژه‏ های آماری نظیر داده کاری
  • انجام پروژه‏ های سیستمی بهینه سازی بر پایه تکنیک‏های پژوهش عملیاتی، ابتکاری و فرا ابتکاری
  • انجام پروژه‏ های امکان سنجی اقتصادی
  • انجام پروژه ‏های مدیریت استراتژیک و راهبردی به ویژه برای سازماه‏های شهری و شهرداری‏‌ها

در این آزمایشگاه فعاليت‌هایی از قبیل طراحی و پیاده سازی الگوریتم ها و پروتکل های رمزنگاری، تحلیل الگوریتم های رمزنگاری، امنیت پروتکل‌های صنعتی و همچنین شناسايی تهديدات رايانه‌ای، كشف آسيب‌پذيری‌ها، رسيدگی و كمك به سازمان‌های مختلف در هنگام بروز حوادث ناشی از حملات و رخدادهای امنيتی، ارزيابی امنيتی و انجام آزمون نفوذ‌پذيری بر روی شبكه‌های رايانه‌ای و سامانه‌های نرم‌افزاری، ارائه طرح امنيت برای امن‌سازی شبکه‌های رایانه‌ای، و خدمات آگاهی‌رسانی و آموزش عمومی و تخصصی مرتبط ارائه می‌شود.

این حوزه از حوزه‌های فعال و جدید تکنولوژی است که پیش بینی می شود آینده بازار تجهیزات الکترونیکی به این حوزه مرتبط خواهد بود.پیش‌بینی شده است تا سال ۲۰۲۰، بیش از ۲۵ میلیارد وسیله مختلف در جهان از طریق خدمات مبتنی بر اینترنت اشیا به شبکه‌های اطلاع‌رسانی متصل خواهند شد. هدف از ایجاد این آزمایشگاه ایجاد دانش فنی مرتبط، طراحی و توسعه محصولات دانش بنیان در این حوزه با توجه به نیاز صنعت و پیاده سازی ایده ها و محصولات جدید است.

در این آزمایشگاه تا کنون ۲ ایده نوآورانه طراحی و پیاده سازی شده است که مراحل تجاری سازی و تولید آن به مرکز تحقیقات سجاد سپرده شده است. این دو محصول عبارتند از: سیستم مانیتورینگ نیروگاه خورشیدی (سمانیر) و سیستم کنترل هوشمند درب پارکینگ که اطلاعات تکمیلی آنها در بخش مرکز تحقیقات سجاد به تفصیل آمده است.

 

 


هدف از راه اندازی این آزمایشگاه تخصصی، ارائه خدمات مهندسی صنعتی شامل طراحی، ساخت و نصب تجهيزات پيشرفته بازرسی و کنترل کيفيت مواد می‌باشد تا بدين ترتيب بر مبنای مديريت دانش با تکيه بر سرمايه‌های انسانی کارآمد و خلاق، در رفع نيازهای صنعت و به عبارت بهتر در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی گامي برداشته شود. هدف توليد تجهيزات غيرمخرب پيشرفته در ايران از طريق نوآوری و بومی سازی، آن است تا گام بلند ديگری در خودکفايی صنعت ايران برداشته شود. علاوه بر اين، در اين طرح به طور خاص اهداف زير دنبال می شود:

- تامين نيازهای صنايع مختلف در فرايندهای بازرسی و کنترل کيفيت قطعات توليدی

- تامين نيازهای تخصصی مراکز علمی و تحقيقاتی کشور در زمينه مهندسی مواد

- رفع نياز صنايع برای خريد تجهيزات ساخت خارج از کشور با قیمت‌های کلان و بدون خدمات پس از فروش مناسب

- اشتغال زايی و توانمند سازی فارغ التحصيلان رشته های مهندسی مواد و مهندسی برق برای فعاليت موثر

- ايجاد ارتباط مؤثر دانشجويان و اساتيد دانشگاه و صنعتگران در جهت رفع نيازهای صنعتی