رفتن به محتوای اصلی

دانشجویی و فرهنگی

گروه های دانشجویی

انجمن علمی دانشجویی دانشگاه صنعتی سجاد، از سال ۱۳۸۱ تشکیل و شروع به کار نمود.
انجمن های علمی دانشجویی به عنوان نهادی علمی امکان فعالیت جمعی دانشجویان علاقه مند و داوطلب مشارکت در این فعالیت ها را در زمینه های گوناگون علمی با همراهی اساتید فراهم میسازد و به عنوان نهادی که عهده دار پویایی و شکوفایی استعدادها و پدیدآورنده و تقویت کننده روحیه پویایی علمی و در نهایت توسعه علم که همان رسالت دانشگاه میباشد عمل نموده و در مسیر دستیابی به اهداف مشخص که مهم ترین آن ایجاد روحیه خودباوری و موفقیت اعضا فعال می باشد، حرکت می نماید.
هدف از تشکیل انجمن علمی دانشجویی دانشگاه صنعتی سجاد عبارت است از:

 • جذب دانشجویان علاقه مند و خلاق و ایجاد انگیزه مشارکت و رقابت در فعالیتهای علمی و پژوهشی در میان کلیه دانشجویان.
 • ایجاد ارتباط با اساتید و صاحب نظران دانشگاه و یا دیگر دانشگاه ها و موسسه های آموزش عالی به منظور جذب و بهره گیری از رای و نیز پیشنهاد همکاری در اجرای طرحها و برنامه های پژوهشی و علمی آنان.
 • برقراری ارتباط مستمر با انجمنهای علمی مشابه در سایر دانشگاهها و موسسه های آموزش عالی.
 • گردآوری، ارایه و اجرای ایده ها،طرح ها و برنامهع های علمی پژوهشی
 • تلاش در جهت نهادمند کردن فعالیت های علمی و پژوهشی و حمایت و سازماندهی فعالیتهای علمی و پژوهشی فردی و گروهی.
 • همکاری با معاون آموزشی دانشگاه در ارتقای علمی دانشجویان.
 • اطلاع رسانی از جشنواره ها و همایشها ی علمی پژوهشی و نیز برگزاری یا همکاری در اجرای آنها.
 • برگزاری نمایشگاهها و workshop های دوره ای و دائمی.
 • برگزاری مسابقه های علمی و پژوهشی هم سطح و هم تراز با امکانات و توانایی های دانشجویان دانشگاه.
 • راه اندازی بانک علمی شامل مجموعه نرم افزار های مختلف مهندسی،سری کامل فیلم های آموزشی و... برای دانشجویان به صورت رایگان
 • تولید و انتشار نشریه علمی، فرهنگی، اجتماعی "هم اندیشان" نرم افزارهای رایانه ای، فیلم ها و سایر محصولات علمی و آموزشی و تشکیل کارگاههای تخصصی به صورت مستقل یا با همکاری سایررشته ها و دانشگاهها و موسسه های آموزش عالی.
 • ایجاد، هدایت و بروز نگهداری یک سایت اینترنتی
 • گرد آوری لیست منابع و مراجع علمی به صورت کتاب، مقاله و سایت و در صورت امکان تهیه و آنها.
 • برنامه ریزی و سازماندهی بازدیدهای علمی از مراکز علمی، صنعتی کشور و همکاری با مسئولان دانشگاه در این زمینه.
 • تلاش در جهت کسب بودجه از طریق کمک های اهدایی افراد، نهادها و سازمانهای حقیقی یا از طریق ارائه محصولات علمی پژوهشی.
 • تشکیل شاخه IEEE

هم اکنون نیز دانشجویان علاقه مند میتوانند در صورت تمایل به همکاری به دفتر انجمن علمی واقع در طبقه اول ساختمان 1 مراجعه نمایند.

ریزش اشک ھای آسمان ھمراه است با سرسبزی، طراوت، زیبایی، بوی خاک؛ باران که می بارد آسمان دست نوازش خویش را بر زمین و زمینیان می کشد.

و چه وجه تسمیه زیبایی است… “باران”

باران که می بارد عده ای چتر خویش می گشایند که مباد سیمایشان آشفته شود و عده ای عاشقانه در آغوش آسمان سرازیر می گردند؛ رسالت ما نیز چنین است که بسان آسمان باشیم، آغوش محبت خویش بگشاییم و بر سر آنان که چترشان بسته است و یا اصلا چتری ندارند بباریم.

گروه دانشجویی باران با اساسنامه ای در ۶٨ ماده ، ٢۵ تبصره و ٣ بند به منظور برقراری ارتباط مستمر و مداوم قشر دانشجو با کودکان، نوجوانان و جوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست مراکز بھزیستی در دانشگاه صنعتی سجاد تاسیس گردید؛ از اھداف این گروه می توان به بالا بردن حس مسئولیت پذیری، ایجاد بینش اجتماعی و نیز ایجاد بستری مناسب جھت کمک ھای مادی و معنوی اقشار مختلف علی الخصوص دانشگاھیان اشاره کرد. یشبرد این اھداف و برنامه ھا با نظارت شورای مدیران گروه باران متشکل از پنج عضو که سالانه و در طی انتخاباتی با حضور اعضای فعال گروه انتخابات می شوند صورت می پذیرد. اعضای گروه که متشکل از دانشجویان دانشگاه ھای گوناگون ھستند با فعالیت ھای مختلف خود توانسته اند گامی موثر در راه پیشرفت و تعالی این فرزندان بردارند.

حضور پر شور این جوانان به دور از چشم دیگران نبوده و در جشنواره ھای مختلف استانی و کشوری به رتبه ھای درخور توجھی نائل آمده اند.

ھم اکنون نیز بارش پر مھر باران در ٨ مرکز بھزیستی متشکل از ٣ مرکز دخترانه و ۵ مرکز پسرانه ادامه دارد و دوستان و ھمبازی ھای دیروز به خاله و عمو ھای امروز بدل گردیده اند.

از فعالیت های آموزشی گروه باید اشاره کرد که گروه، در ابتدای هر سال تحصیلی و به منظور رفع نیازهای آموزشی کودکان مراکز شبانه روزی، با تشکیل تیم‌های آموزشی ثابت و حضور هفتگی، تمام تلاش خود را در جهت ارتقای وضعیت تحصیلی این عزیزان به کار می‌گیرد.

برگزاری جشن‌ها و مراسم‌ گوناگون به مناسبت‌های مختلف در مراکز و بطور کلی برآورد نیازهای علمی، فرهنگی، مذهبی، ورزشی وهنری از دیگر تلاش های گروه در جهت پیشبرد اهداف خود می‌باشد