رفتن به محتوای اصلی

دانشجویی و فرهنگی

گروه های دانشجویی

انجمن علمی‌دانشجویی دانشگاه صنعتی سجاد، از سال ۱۳۸۱ تشکیل و شروع به‌کار نمود.
انجمن‌های علمی‌دانشجویی به‌عنوان نهادی علمی امکان فعالیت جمعی دانشجویان علاقه‌مند و داوطلب مشارکت در این فعالیت‌ها را در زمینه‌های گوناگون علمی با همراهی اساتید فراهم می‌سازد و به‌عنوان نهادی که عهده‌دار پویایی و شکوفایی استعدادها و پدیدآورنده و تقویت‌کننده روحیه پویایی علمی و در نهایت توسعه علم که همان رسالت دانشگاه می‌باشد عمل نموده و در مسیر دستیابی به اهداف مشخص که مهمترین آن ایجاد روحیه خودباوری و موفقیت اعضای فعال می‌باشد، حرکت می‌نماید.
هدف از تشکیل انجمن علمی‌دانشجویی دانشگاه صنعتی سجاد عبارت است از:

 • جذب دانشجویان علاقه‌مند و خلاق و ایجاد انگیزه مشارکت و رقابت در فعالیت‌های علمی و پژوهشی در میان کلیه دانشجویان.
 • ایجاد ارتباط با اساتید و صاحب‌نظران دانشگاه و یا دیگر دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزش عالی به منظور جذب و بهره‌گیری از رای و نیز پیشنهاد همکاری در اجرای طرح‌ها و برنامه‌های پژوهشی و علمی آنان.
 • برقراری ارتباط مستمر با انجمن‌های علمی مشابه در سایر دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزش عالی.
 • گردآوری، ارایه و اجرای ایده‌ها،طرح‌ها و برنامه‌های علمی‌پژوهشی
 • تلاش در جهت نهادمند کردن فعالیت‌های علمی و پژوهشی و حمایت و سازماندهی فعالیت‌های علمی و پژوهشی فردی و گروهی.
 • همکاری با معاون آموزشی دانشگاه در ارتقای علمی دانشجویان.
 • اطلاع‌رسانی از جشنواره‌ها و همایش‌های علمی‌پژوهشی و نیز برگزاری یا همکاری در اجرای آنها.
 • برگزاری نمایشگاه‌ها و workshop های دوره‌ای و دائمی.
 • برگزاری مسابقه‌های علمی و پژوهشی هم‌سطح و هم‌تراز با امکانات و توانایی‌های دانشجویان دانشگاه.
 • راه‌اندازی بانک علمی شامل مجموعه نرم‌افزار‌های مختلف مهندسی، سری کامل فیلم‌های آموزشی و... برای دانشجویان به صورت رایگان
 • تولید و انتشار نشریه علمی، فرهنگی، اجتماعی "هم اندیشان" نرم افزارهای رایانه‌ای، فیلم‌ها و سایر محصولات علمی و آموزشی و تشکیل کارگاه‌های تخصصی به‌صورت مستقل یا با همکاری سایر رشته‌ها و دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزش عالی.
 • ایجاد، هدایت و بروزنگهداری یک سایت اینترنتی
 • گرد‌آوری لیست منابع و مراجع علمی به‌صورت کتاب، مقاله و سایت و در صورت امکان تهیه آنها.
 • برنامه‌ریزی و سازماندهی بازدیدهای علمی از مراکز علمی‌صنعتی کشور و همکاری با مسئولان دانشگاه در این زمینه.
 • تلاش در جهت کسب بودجه از طریق کمک‌های اهدایی افراد، نهادها و سازمان‌های حقیقی یا از طریق ارائه محصولات علمی‌پژوهشی.
 • تشکیل شاخه IEEE

هم‌اکنون نیز دانشجویان علاقه‌مند می‌توانند در صورت تمایل به همکاری به دفتر انجمن علمی واقع در طبقه اول ساختمان ۱ مراجعه نمایند.

ریزش اشک‌ھای آسمان ھمراه است با سرسبزی، طراوت، زیبایی، بوی خاک ؛ باران که می‌بارد آسمان دست نوازش خویش را بر زمین و زمینیان می‌کشد. و چه وجه تسمیه زیبایی است… “باران” باران که می‌بارد عده‌ای چتر خویش می‌گشایند که مبادا سیمایشان آشفته شود و عده‌ای عاشقانه در آغوش آسمان سرازیر می‌گردند ؛ رسالت ما نیز چنین است که بسان آسمان باشیم، آغوش محبت خویش بگشاییم و بر سر آنان که چترشان بسته است و یا اصلا چتری ندارند بباریم. گروه دانشجویی باران با اساسنامه‌ای در ۶٨ ماده، ٢۵ تبصره و ٣ بند به‌منظور برقراری ارتباط مستمر و مداوم قشر دانشجو با کودکان، نوجوانان و جوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست مراکز بھزیستی در دانشگاه صنعتی سجاد تاسیس گردید ؛ از اھداف این گروه می‌توان به بالا بردن حس مسئولیت‌پذیری، ایجاد بینش اجتماعی و نیز ایجاد بستری مناسب جھت کمک‌ھای مادی و معنوی اقشار مختلف علی‌الخصوص دانشگاھیان اشاره کرد. پیشبرد این اھداف و برنامه‌ھا با نظارت شورای مدیران گروه باران متشکل از پنج عضو که سالانه و در طی انتخاباتی با حضور اعضای فعال گروه انتخابات می‌شوند صورت می‌پذیرد. اعضای گروه که متشکل از دانشجویان دانشگاه‌ھای گوناگون ھستند با فعالیت‌ھای مختلف خود توانسته‌اند گامی موثر در راه پیشرفت و تعالی این فرزندان بردارند. حضور پرشور این جوانان به‌دور از چشم دیگران نبوده و در جشنواره‌ھای مختلف استانی و کشوری به رتبه‌ھای درخور توجھی نائل آمدهاند. ھم‌اکنون نیز بارش پرمھر باران در ٨ مرکز بھزیستی متشکل از ٣ مرکز دخترانه و ۵ مرکز پسرانه ادامه دارد و دوستان و ھمبازی‌ھای دیروز به خاله و عمو‌ھای امروز بدل گردیده‌اند. از فعالیت‌های آموزشی گروه باید اشاره کرد که گروه، در ابتدای هر سال تحصیلی و به‌منظور رفع نیازهای آموزشی کودکان مراکز شبانه‌روزی، با تشکیل تیم‌های آموزشی ثابت و حضور هفتگی، تمام تلاش خود را در جهت ارتقای وضعیت تحصیلی این عزیزان به‌کار می‌گیرد. برگزاری جشن‌ها و مراسم‌ گوناگون به مناسبت‌های مختلف در مراکز و بطور کلی برآورد نیازهای علمی، فرهنگی، مذهبی، ورزشی و هنری از دیگر تلاش‌های گروه در جهت پیشبرد اهداف خود می‌باشد.